Din 912 (EN ISO 4762) ve Din 6912 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Daha önceki yazımızda DIN 912 Standardı hakkında bilgi vermiştik, bu yazımızda ise yine en çok kullanılan bir tür olan DIN 6912 standartı ile DIN 912 arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

DIN 912 ve ISO 4762 Soket Başlı Vidalar (İmbus Cıvata): Bir Karşılaştırma

Bu yazının yazılmasına sebep olan olan bir müşterimizin Din 912 standartı ile Din 6912 standartı arasında ne gibi farklar olduğunu sormasından sonra, böyle bir bilgi ihtiyacının herkese ulaştırılması gerektiğini düşündük ve bu yazıyı yazmayı planladık.

DIN 912

Bu standart, metrik vida dişleri ve diş çapları 1,4 ila 100 mm arasında olan ürün sınıfı A altıgen soket başlı vidaları belirtir 1). İstisnai durumlarda, vidaların bu standartta verilenlerden farklı gereksinimleri karşılaması gerekiyorsa, bunlar uygun standarda uygun olarak seçilmelidir

DIN 6912 

Bu standart, M4’ten M36’ya kadar ve M36 dahil ISO metrik vida dişine sahip anahtar anahtarı için pilot girintili ürün sınıfı A altıgen soketli ince başlı vidaları belirtir.
Özel durumlarda, vidaların bu standartta verilenlerden farklı gereksinimleri karşılaması gerekiyorsa, örneğin özellik sınıfı veya malzeme ile ilgili olarak, bunlar uygun standarda göre seçilmelidir. Bu, istisnai durumlarda gerekli olan DIN 13 Bölüm 13’e uygun ince hatveli diş için de geçerlidir.
Bu standart kapsamındaki vidaların kritik kesiti, baş geometrisinin ve anahtar kavrama şeklinin bir sonucu olarak, dişte değil altıgen soketin altında bulunabilir. Bu özellikle ince hatveli vidalar ve/veya tolerans konumlarının elverişsiz olduğu durumlar için geçerlidir (ayrıca Açıklayıcı notlara bakın). Bu nedenle vidaların öngerilme içeren yüksek eksenel yüklerin aktarımı için kullanılmaması tavsiye edilir.
Bu vidalar DIN 6900’de belirtildiği gibi sabit pullu vida tertibatları şeklinde kullanılamaz, çünkü mukavemet kriterleri dikkate alınarak pilot girintiyi telafi etmek için her zaman sapın diş açılmamış kısa bir kısmına sahip olmaları gerekir.

Yukarıda Din 912 ve Din 6912 standartlarının ölçü ve mekanik özelliklerinin yer aldığı tabloları koyduk. İkisi arasındaki farkı iki tabloyuda inceleyerek görmeniz mümkün olmaktadır.

Din 912 standartına göre üretilmiş bir imbus başlı civata görseli aşağıdaki gibi olmaktadır; 

 

Din 6912 standartına göre üretilmiş bir imbus başlı civata örneği;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir