Torkmetre (Tork Anahtarı) Nedir? Torkmetre Nasıl Kullanılır?

İmalat sanayisinde yada bazen evlerimiz de bile bir cıvatayı sıkalım derken fazla zorlamadan dolayı kırdığımız olmuştur. Burada meydana gelen olayların yaşanmaması için üretilen aletlere torkmetre yada tork anahtarı denir.

Torkmetre (Tork Anahtarı) Nedir?

Torkmetre (tork anahtarı), cıvata yada bir bağlantı elemanını istenilen tork değerinde sıkmamızı sağlayan bir ekipmandır. Torkmetre kullanılmadan önce ayarlanması gerekir ve teknik bilgiye ihtiyaç duyulan bir alettir.

Bir tork anahtarı , önceden belirlenmiş bir tork değerine kadar somun ve cıvata sıkmak için kullanılan bir araçtır. Bu alet, bağlantı elemanlarının uygun gerginlikte sıkılmasına izin vererek, aşırı sıkmadan veya yetersiz sıkmadan kaynaklanan bağlantılardan kaynaklanan hasarları önlemeye yardımcı olur. Bu, doğru tork ölçümünün uygulanmasının ekipmanın güvenliği, montajı ve performansı için önemli olduğu anlamına gelir.

Bu aletler, 1918’de Conrad Bahr tarafından tasarlanan 20. yüzyılın başlarından beri kullanılmaktadır.

Torkmetreden bahsederken tork nedir bu kavramdan da bahsetmek gerekir ki bilgilerimiz tam otursun.

Tork Nedir?

Tork, bir nesne üzerindeki bir kuvvetin nesnenin dönmesine ne kadar sebep olduğunun ölçüsüdür, eksen noktası nesnenin üzerinde döndüğü eksendir. Tork, lb · ft (pound-ayak), lb · inç (pound inç) veya N · m (newton metre) cinsinden ölçülür

Tork Anahtarları ne için kullanılır?

Bu araçlar, pek çok endüstride, evde onarım ve bakım, otomotiv ve inşaat dahil olmak üzere çeşitli farklı görevler için kullanılır.

Bu aracı, vidaların ve cıvataların sağlam ve sıkı olması gereken uygulamalarda her zaman kullanmak önemlidir. Bu araçlar, kullanıcının iş için önerilen özelliklere uyduğundan emin olmak için bağlantı elemanlarına uygulanan basınç miktarını ölçmesine olanak tanır.

Örneğin otomotiv endüstrisinde, temas eden herkesin güvenliğini korumak için bir araçtaki tüm bağlantı elemanları için doğru miktarda torkun kullanılması çok önemlidir.

Farklı türler ve kullanımları

Tork anahtarları birçok şekil ve boyutta mevcuttur. Aralarındaki temel farklar, nasıl okudukları ve ne kadar kolay ayarlanabilecekleridir.
İşte farklı türlerden bazıları ve bunların genellikle ne için kullanıldığı:

Elektronik Torkmetre (Tork Anahtarı)

Elektronik tork anahtarı
Elektronik tork anahtarı

Dijital olarak da bilinirler, herhangi bir hareketli parça içermezler ve bunun yerine bir elektrik sensöründen çalışırlar.

Ne kadar bükme kuvveti uygulandığını algılar ve kullanıcıya dijital bir ekran aracılığıyla söyler.

Bu araçlar, okumaları kaydetmek için bir bellek çubuğu içeren ve daha sonra bir bilgisayardan erişilebilen küçük çipleri içerir.

Kiriş Tipi Tork Anahtarı

Kiriş tipi torkmetre
Kiriş tipi torkmetre

Bu ürünler genellikle ucuzdur ve kullanımı kolaydır. Bir ölçek içerirler ve doğru tork seviyesine ulaşıldığında doğru sayıda durur.

Ana kiriş, üzerinde kuvvet uygulamak için kullanılan bir tutacağa sahiptir. Kullanım sırasında kiriş yerinde kalır ve ölçek tork seviyesini gösterir. Bu aletler sıkmak veya gevşetmek için kullanılabilir.

 

Klik Sesli Tork Anahtarı

Klik sesli tork metre
Klik sesli tork metre

Doğru tork ayarına ulaşıldığında bir tıklama tork anahtarı sesli bir ses verir.

Bu tip, kolu doğru ayara getirerek ayarlanan yaylı bir kola sahiptir. Gerekli tork seviyesine ulaşıldığında, kol kırılarak bir tıklama sesi çıkarır.

Çoğu tıklama türü cırcırlıdır ve sıkma veya gevşetme için kullanılabilir.

Hidrolik Tork Anahtarı 

Hidrolik tork metre
Hidrolik tork metre

Bu tür genellikle endüstriyel ortamlarda kullanılır. Hidrolik kullanımıyla gerekli tork seviyesine ulaşmak için tasarlanmıştır. Yüksek tork seviyeleri gereken endüstriyel alanlarda güvenle kullanılmaktadır. Özel alaşımlı yapısı sayesinde saplama boyu uzun cıvataların torklanmasında en önemli iş kalemlerinden birisidir.

 

Mikrometre Tork Anahtarı

Mikrometre Tork Anahtarı
Mikrometre Tork Anahtarı

Bu torkmetreler genellikle kargo imalatında ve nakliyesinde kullanılır. Bir yükün ağırlığını bilmek, büyük miktarlarda tren, uçak veya gemi ile taşınırken hayati önem taşır çünkü ağırlık, yükün dağılımını değiştirebilir. Düzgün izlenmezse, bu durum mürettebatı ve taşınan kargonun geri kalanını tehlikeye atabilir.

 

Kadran Tork Anahtarları

Kadranlı Torkmetre
Kadranlı Torkmetre

Kadranlı tork anahtarları, kullanımı en doğru olanlardan biri olarak kabul edilir.
Diğer türlerden daha geniş olabilirler, bu nedenle küçük alanlarda kullanımı daha zor olabilir.

Otomotiv endüstrisinde düzenli kullanımın yanı sıra, bu araçlar havacılık ve savunma endüstrisinde kullanılmaktadır.

 

Tork Anahtarları nasıl çalışır?

Bu aletler, bir bağlantı elemanına belirli miktarda tork uygulamak üzere kalibre edilmiştir. Uygulanan tork miktarı, aletin tutacağı üzerindeki kuvvet miktarına ve anahtarın uzunluğuna bağlıdır. Torku hesaplamak için, tork formülü kuvvet x uzunluk = torktur.

Sap, kalibre edilmiş bir teraziye bağlanan dahili bir mekanik gösterge içerir. Gösterge istenen torka ulaşıldığını belirlediğinde cıvatayı çevirmeyi bırakın.

Ne kadar tork uygulandığını göstermek için, aletler genellikle okunması kolay bir ölçeğe veya ekrana sahiptir.

Lb · ft (pound-ayak), lb · inç (pound inç) veya N · m (newton metre) cinsinden okunacak şekilde kalibre edilebilirler.

Tork Anahtarları nasıl kullanılır

Uygun şekilde kalibre edilmiş aletleri kullanmak önemlidir. Kalibre edilmişse, aletin üzerinde bir çıkartma ile gösterilmelidir.

Genellikle, kolun döndürülebilmesi için çıkarılması gereken bir kilitleri vardır. Kilit çıkarıldıktan sonra, sap üzerindeki numarayı namlu üzerindeki merkez çizgisiyle hizalamak için kolu döndürün. Daha sonra, ayarı kullanırken herhangi bir değişiklik riskini önlemek için kilidi takın.

Klikli bir tork anahtarı kullanırken, pivotu yerinde tutmak için bir elinizi, ardından diğerini tutamak üzerinde kullanın. Aleti, duyulabilir bir ses çıkarana kadar döndürün. Bu olur olmaz, tek bir tıklama yeterli olduğu için çevirmeyi bırakın, aksi takdirde bağlantı elemanı aşırı sıkılabilir.

Araca artık ihtiyaç kalmadığında, gelecekteki ölçümlerde doğruluğunun etkilenmesini önlemek için ölçeği en düşük ayara geri getirin.

Doğru tork seviyesi zaten aşılmış olabileceğinden, bunları geleneksel bir anahtar veya lokma ile zaten tamamen sıkıştırılmış bağlantı elemanlarında kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, bağlantı elemanını gevşetmek ve ardından doğru ayarda yeniden torklamak daha iyidir.

Işın Tork Anahtarı nasıl kullanılır

Bu tipler çoğunlukla otomotiv bakım ve onarımlarında kullanılmaktadır. Öncelikle, ayarlanmakta olan bağlantı elemanı tipi için önerilen tork miktarı için alet üreticisinin kılavuzuna bakın; daha sonra bu ölçümü anahtarın ölçeğine girin.
Cıvataya uygulanan kuvvet miktarını gösteren analog bir ölçer olacaktır. Göstergeyi istenen tork seviyesine ulaşıncaya kadar dikkatlice izleyin, ardından kola kuvvet uygulamayı bırakın.

Bu aracı kullanırken dikkate almanız gereken bir şey paralakstır. Bu, bakıldığı açıya bağlı olarak iğnenin konumundaki farklılıkları ifade eder – bu nedenle kadranın göz seviyesinde kullanıldığından emin olun.

Tork Anahtarı nasıl ayarlanır

Aletin ayarının değiştirilmesi, torku artırmasına veya azaltmasına olanak sağlayabilir. Bunu yapmak için, daha fazla tork için kolu saat yönünde ve azaltmak için saat yönünün tersine çevirin.

Kalibre edilmeleri gerekiyor mu?
Tork anahtarlarının güvenilir ve hassas ölçümler sağladığından emin olmak için düzenli olarak kalibre edilmelidirler.

Bu, bir ölçüm cihazının doğruluğunu kontrol etme prosedürünün yanı sıra onu standartla hizalamak için ayarlamadır. Süreç, ekipmanın normalde mümkün olandan daha doğru sonuçlar üretmesini sağlar.

Hassasiyetleri zamanla ve kullanıldıkça azalacağından, aletleri düzenli olarak kalibre etmek çok önemlidir. İzin verilen kalibrasyon hatası çerçevesi% 5’tir – bunun ötesinde herhangi bir hata, aletin performansını oldukça ciddi şekilde etkileyebilir ve bu da ürün arızasına neden olabilir.

Yeni ve mevcut ekipman için kalibrasyon sunuyoruz, laboratuvarımızda RS ve UKAS tarafından akredite edilmiş hizmetler sunan uzmanlarla – bu kalite endüstri markası olarak uluslararası alanda tanınmaktadır.

Hızlı ve profesyonel kalibrasyon hizmetimizin avantajları ve maliyetleri hakkında daha fazlasını keşfedin .

Nasıl kalibre edilirler?
Tüm test ve ölçüm aletlerinin profesyonel olarak kalibre edilmek üzere akredite laboratuarlara götürülmesi tavsiye edilir.

Araçların test edilmesi, olası sorunları vurgular ve ciddi bir soruna yol açmadan önce bunların düzeltilmesini sağlar. Kalibrasyon ayrıca kullanıcının aletlerinin doğruluğuna ve uluslararası standartlara uygunluğuna güvenmesini sağlar.

Ne sıklıkla kalibre edilmelidirler?
Kalibre edilmesi için katı veya yasal süreler olmadığından, bunun ne sıklıkla yapılması gerektiği büyük ölçüde aracın ne sıklıkla kullanıldığına bağlıdır.

Bazı profesyoneller, performansın 2.500-3.000 tekrar arasında etkilendiğini düşünüyor, bu nedenle 2.500 tekrara ulaştığında kalibre edilmesi önerilir.

Araç sık kullanılmıyorsa, doğru ölçümleri garantilemek için kalibrasyon için yılda yaklaşık bir kez tavsiye edilir.

Bujilerde ne kadar tork var?

Bir aracın bujilerini değiştirirken, hangi tork seviyesinin gerekli olduğunu anlamak için her zaman motor üreticisinin kılavuzunda yer alan talimatları izleyin. Kurulum önerileri ayrıca buji tipine göre de değişir.

Tekerlek Somunlarında ne kadar tork var?

Araba bijon somunlarını (bijon somunları olarak da bilinir) sıkarken bir tork anahtarı kullanmak önemlidir, çünkü genellikle ne kadar sıkı olduklarına, aracın o kadar güvenli olduğuna inanılmaktadır.

Sürüş sırasında gevşerlerse tehlikelidirler, ancak aşırı sıkmak da aynı derecede tehlikeli olabilir.

Her arabanın tekerlek bağlantıları için belirli bir tork değeri vardır – genellikle ortalama bir araba için 100 Nm civarında.

Cıvataları belirtilen gereklilikten daha fazla sıkmak onları esnetecektir. Akma noktalarının ötesine gerildiklerinde kesebilirler çünkü genellikle dayanabilecekleri kuvvet azalır.

Uygun torkun kullanılması, tekerlek tertibatının güvenli bir şekilde takılmasına yardımcı olur ve üreticinin önerilerine uyulması, tertibatlardan herhangi biri üzerinde çok fazla veya çok az basınç riskini azaltır. Bu nedenle, bir araca herhangi bir şey takmadan veya değiştirmeden önce daima aracın teknik özelliklerini kontrol edin.

Leave a Comment

Your email address will not be published.