Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir? [Rehber]

Genellikle otomobillerden aşina olduğunuz triger kayışları, endüstriyel alanlarda ve bir çok uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda triger kayışları konusuna geniş bir açıdan yaklaşacağız ve triger kayışları hakkında bilmeniz gereken herşeyi eksiksiz bir rehber olarak sizlere sunacağız…

Triger kayışı nedir?

Triger kayışı nedir
Triger kayışı nedir

Triger kayışı, aynı zamanda cambelts veya triger zinciri olarak bilinen, genellikle bir elektrik iletim sisteminin döner mekanizmasına bağlı olan kayışlardır. Çoğu zaman, içten yanmalı motorların düzgün çalışmasında son derece kritik bir rol oynadıkları görülmüştür; burada, krank milini eksantrik millerine bağlayarak, bu iki temel bileşen arasındaki hassas hizalamaları (zamanlamaları) farklı yönlerde – ancak tutarlı olarak sürdürürler.

Son 20 yıldan önce üretilen neredeyse tüm motorlarda, triger kayışları tek tip olarak sert, esnek kauçuktan kalın kayışlardan üretilirdi. Bugüne kadar, dayanıklı kauçuk malzemeler, kısa ve orta vadede hayati önem taşıyan hareketli parçalar arasındaki gerilimi korumak amacıyla işlevsel olarak ideal bir çözüm olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, uzun süreler boyunca, kauçuk bileşikleri, motordan gelen aşırı ısıya sürekli maruz kalma ve motor yağı gibi agresif maddelerle temas yoluyla bozulmaya eğilimlidir. Bu uzun süreli maruz kalmanın sonucu tipik olarak optimum gerilim kaybı olur ve bu da sonuç olarak motor valflerinin tam açılma ve kapanma sürelerini olumsuz etkiler. Bu, titreyen motor performansını önceki zirvesine geri döndürmek için nihayetinde bir kemerin değiştirilmesi ihtiyacını belirler.

Bu kılavuzda daha ayrıntılı olarak göreceğimiz gibi, zamanlama kayışlarının bazı modern varyantları, gelecekteki değişimleri planlarken göz önünde bulundurulması gereken bir dizi  farklı özellik ve yükseltmeler içeren daha yüksek teknolojili malzemelerden üretilmişlerdir…

Triger kayışı türleri

Triger kayışı türleri
Triger kayışı türleri

Bir zamanlama zincirinin, tipik olarak standart bir kemer düzeneğinde bulunan kauçuk kaplı malzeme döngüsünün aksine, bir bisiklet zincirine çok benzeyen fiziksel bir bağlantılı zincir olduğunu unutmayın. Her yapılandırmanın olumlu ve olumsuz yanları vardır.

Bir triger kayışının ana yararı, elbette, metal yapının onu çok daha dayanıklı hale getirmesi ve bir malzeme kayışına göre periyodik değişim gerektirmeye çok daha az eğilimli hale getirmesidir. Triger kayışlarının dezavantajları, düzgün çalışması için sürekli yağlamaya ihtiyaç duymaları, kullanımda kauçuk veya kumaş tipi kayışlardan çok daha gürültülü olmaları ve nadir durumlarda feci şekilde başarısız oldukları nadir durumlarda çok daha ciddi ve yaygın hasara neden olabilmeleridir.

Dahası, bir triger kayışındaki gericiler motorun yağ basıncı tarafından kontrol edilir, yani bunu her zaman doğru çubuk seviyesinde tutmak daha da kritik hale gelir. Aksine, su pompası basıncı genellikle cambelt gergilerinin düzgün çalışmasını belirleyen şeydir, bu nedenle sık sık yeni bir triger kayışı takarken aynı zamanda su pompanızı değiştirmek için bir öneri alırsınız.

Kam kemerleri ve triger kayışları, içten yanmalı motorların yanı sıra çeşitli diğer güç aktarım sistemlerinde bir dizi ilgili işlev sağlar. Günlük üretim ve endüstriyel süreçlerde görülen yaygın örnekler arasında taşıma bantları ve doğrusal konumlandırma kayışları bulunur.

Zamanlama kayışlarının çeşitli konfigürasyonları çok çeşitli ürün ve süreçlerde kullanılmaktadır. Bunlardan sadece birkaçı şunları içerebilir:

  • Ofis makineleri
  • Elektronik veri işleme ekipmanı (EDP)
  • Tekstil makineleri
  • Ağaç işleme makineleri
  • Makine aletleri
  • Kompresörler
  • Baskı makineleri
  • Hidrolik dişli pompalar
  • İnşaat makineleri

Triger kayışı kullanımı

Kamelyanın içten yanmalı motorlarda önemli bir bileşen olduğunu biliyoruz – ancak bir triger kayışı tam olarak ne işe yarar ve farklı tipteki triger kayışları diğer çeşitli sistemlerde ve mekanizmalarda benzer şekilde hangi önemli roller oynar?

Triger kayışları tipik olarak çıkıntılı kauçuk ‘dişlerin’ çevresi ile yivlidir ve bir motorda, çeşitli parçalar tutarlı bir hız oranında dönerken, triger kayışı malzemesi halkasının eksantrik millerini krank mili aracılığıyla döndürmesini sağlayan bu dişlerdir. Bu bileşenler birlikte, bir motordaki emme ve egzoz valflerini açıp kapatmaktan sorumludur.

Bir triger kayışı iyi çalışır durumda olduğunda ve doğru şekilde çalıştığında, bu valflerin açılması ve kapanması, motor silindirleri içindeki pistonların yukarı ve aşağı hareketine uyacak şekilde optimal bir ritimde tutularak, tümünün düzgün ve verimli bir şekilde çalışmasına izin verilir.

Triger kayışının kırılması veya arızalanması durumunda, motor valflerinin açık bir konumda sıkışmış halde bırakılması mümkündür; bu, sözde ‘parazitli motorlar’ olarak adlandırılan mekanizmanın daha sonra tekrar tekrar vurulmaları durumunda pistonlar tarafından ciddi hasar riski taşır. Parazit içermeyen motorlar, valfleri ve pistonları ayrı ayrı hapsederek bu özel komplikasyonu önler, ancak motor, çalışan bir kayış takılmadan etkin bir şekilde hareketsiz hale getirilecektir.

Triger kayışları, ilgili tüm motor bileşenlerini sırayla birbirine bağlamak için bir dizi kasnak etrafında döndüğünden, kayış üzerindeki ideal gerilimi tüm uzunluğu boyunca korumak için takılan bir dizi gericiye güvenme eğilimindedirler. Neredeyse her zaman kabaca ana kuşakla aynı yaşta olduklarından ve genel olarak benzer bir beklenen ömre sahip olduklarından, bunların genellikle yeni tamburlarla birlikte değiştirilmesi gerekecektir.

Triger kayışı malzemeleri

Yıllar boyunca zamanlama kayışlarının tasarımında ve üretiminde çok sayıda malzeme kullanılmıştır ve yeni, daha sağlam, daha fazla güç verimli ve daha az gürültülü alternatifler geliştirmek için araştırmalar sürekli olarak devam etmektedir.

Zaman Kayışları – Kauçuk

Kauçuk triger kayışı
Kauçuk triger kayışı

Kauçuk triger kayışları, birçok ortamda ve uygulamada yaygın olarak kullanılan geleneksel standarttır. Arabaların çoğunda kullanılanlar gibi (ve kesinlikle on yıldan daha önce yapılmış olanlar) çoğu içten yanmalı motor kamarasında kauçuktan yapılmış bir triger kayışı kullanılacaktır.
Daha modern varyantlar, daha uzun ömür ve bozulmaya karşı direnç için çok sayıda sıcaklığa dayanıklı kauçuk bileşiği içerme eğiliminde olmasına rağmen, bugün hala çok yaygın bir çözümdür. Daha yüksek performanslı kauçuk zamanlama kayışlarında karşılaşabileceğiniz diğer özellikler arasında, dişlerin kesilmesine karşı koruma sağlayan yüksek mukavemetli bileşikler ve gelişmiş gerilme mukavemeti ve çekiş için takviye edici lifler yer alabilir.

Zaman Kayışları – Poliüretan

Poliüretan zaman kayışları, güç aktarımı için çeşitli sektörler ve endüstrilerdeki çok çeşitli farklı uygulamalar için uzun ömürlü ve yüksek enerji verimli bir çözüm sunar. Kauçuktan daha fazla esnekliğe sahiptirler ve farklı sıcaklık ayarlarına ve benzin direncine göre derecelendirilmiştir.

Poliüretandan yapılan triger kayışları da yüksek çekme mukavemeti ile birlikte yüksek yük kapasitelerine sahip olma eğilimindedir. Yağa, kimyasallara ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar ve temizlenmesi ve bakımı kolaydır, bu da onları hat mili konveyörleri gibi birçok güç aktarımı ve rulolu konveyör sistemi için popüler bir seçim haline getirir.

Triger kayışları – Kumaş

Kumaş triger kayışları, yüksek hızlanma kuvvetlerine sahip sürücülerin uygulanmasının yanı sıra düşük hızlarda yüksek tork iletimi gerektiren yüksek performanslı ayarlar ve uygulamalar için tercih edilir.
Kumaştan yapılan triger kayışları, genellikle belirli kombinasyonlarda kullanılan, daha zorlu ortamlarda uygulama için olağanüstü gerilme mukavemeti ve yüksek yırtılma direnci sunabilen çeşitli malzemeler içerir. Özellikle düşük sürtünme katsayısına ve çok yüksek / düşük sıcaklık direncine sahip kumaş bileşikleri günümüz piyasasında giderek daha yaygın hale gelmektedir.

Triger kayışı boyutlandırma

Triger kayışlarının iki farklı boyuttaki şaftın dönüş hızını senkronize etmede oynadığı özel rol nedeniyle, uygulama ve sistem için uygun kayış boyutunu değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda değişken vardır.

Dikkate alınması gereken temel faktörler arasında kayış genişliği, malzeme ve diş sayısı veya ‘adım’ bulunur – yaygın triger kayışı eğim değerleri 3 mm , 5 mm ve 8 mm’dir , ancak doğru seçim tamamen sisteminizin veya projenizin özelliklerine bağlı olacaktır, genel güç aktarım gereksinimleri ve takıldığı mekanizmadaki çeşitli şaft hızları.

Hem triger kayışının çalışmak üzere takıldığı ortam hem de sonraki malzeme seçimlerinin uygunluğu, ihtiyaçlarınız için en iyi triger kayışının hassas boyutlandırılması ve konfigürasyonu üzerinde derin bir etkiye sahip olacaktır.

Triger kayışı uygulamaları

Yukarıda belirtildiği gibi, triger kayışları ayrıca çeşitli diğer mekanik ve endüstriyel sistemlerde önemli bileşenlerdir. En yaygın uygulamalardan üçü aşağıdaki gibidir:

Taşıma kayışları – Taşıma sistemlerindeki zaman kayışları da genellikle dişli veya çıkıntılıdır ve dişli bir konveyör kasnağı ile birlikte kullanıldıklarında hassas ve duyarlı kayış hareket kontrolü ve çekiş sağlar. Paketleme, otomotiv üretimi, dağıtım ve çok daha fazlasını içeren bir dizi endüstri için, ürünleri ve parçaları doğru bir şekilde manevra ve konumlandırma yeteneği, genel operasyonun sorunsuz çalışması için anahtardır.

Güç aktarım kayışları – Tüm triger kayışları, gücü bir makinenin bir kısmından diğerine bir veya daha fazla bileşenin dönme hareketi yoluyla aktardıkları ölçüde, esasen güç aktarım kayışlarıdır. Uzman güç aktarım kayışları, her zaman açık endüstriyel işleme ve ağır hizmet tipi tarım makineleri gibi çok çeşitli özellikle zorlu uygulamalarda kurulum için çok yüksek performans seviyelerinde üretilebilir.

Doğrusal konumlandırma kayışları – Doğrusal konumlandırma kayışları, bileşenleri veya parçaları manevra yapmak ve konumlandırmak için yüksek derecede doğruluk gerektiren uygulamalarda bulunur. Poliüretan triger kayışları bu tür ortamlarda sıklıkla tercih edilir, çünkü daha standart neopren tipi kayışlara kıyasla içlerinde nispeten az esneme eğilimindedirler. Bu, kayma veya diş sapması olasılığının daha az olduğu anlamına gelir – bu, kayışların tipik olarak dönme hareketi ve güç aktarımı zamanlama kayışlarına yerleştirilenden çok farklı yük modellerine maruz kaldığı doğrusal konumlandırma ve taşıma rollerinde önemlidir.

Triger kayışı diş profilleri

Triger kayışı diş profili
Triger kayışı diş profili

Yukarıda belirtildiği gibi, herhangi bir uygulama için en iyi veya en uygun kayış seçiminin ne tür bir ürün yelpazesi sunacağını topluca dikte edecek çok sayıda boyutlandırma değişkeni vardır – genişlik, dönüş hızı, eğim ve daha fazlası dahil. Dikkate alınması her zaman önemli olan bir diğer önemli faktör, triger kayışı diş profilleri olacaktır.

Triger kayışı dişleri, kayışın yerleştirileceği uygulama ve ortama bağlı olarak çeşitli farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilir. En yaygın olarak bulunanlar şunlardır:

Trapez kayış – bu tip diş düzeni, bir dizi düz tepeli kare çıkıntıya sahiptir. Belki de birçok uygulamada en sık görülen triger kayışı türüdür ve genellikle doğrusal konumlandırma kayışları ve diğer hassas taşıma rolleri için önde gelen seçimdir. Trapez dişler, kuvvet aktarımı söz konusu olduğunda oldukça etkilidir, ancak daha yüksek torklarda veya hızlarda, bu şekle sahip dişler üzerindeki artan stres kuvvetleri yoğunluğu nedeniyle daha hızlı aşınmaya yönelik bir eğilim gösterebilirler.

Eğrisel kayış – bunlar daha pürüzsüz ve daha yuvarlak bir diş şekline sahiptir, genellikle dişler arasında yamuk bantlarda görülenden daha derin çıkıntılar vardır. İkinci özellik, gerilim kaybı (kayış mandalı) riskini azaltırken, eğrisel dişlerin hafifçe rafine edilmiş şekli, artan hız ve tork talepleri altında trapez dişlerin maruz kaldığı daha yüksek stres kuvvetlerini hafifletmeye yardımcı olur. Eğrisel kayış profillerinin dezavantajı, biraz daha fazla boşluktur – kayış dişleri ve kasnak olukları arasındaki ‘oynama’ miktarı – genellikle daha az hassas konumlandırma ile sonuçlanır.

Modifiye edilmiş eğrisel kayış – tahmin edebileceğiniz gibi, bu, hem eğrisel hem de trapez diş profillerinin güçleri arasında bir uzlaşma sağlamaya çalışan yukarıdaki kayış tipinin daha da geliştirilmiş halidir. Daha sığ bir diş derinliği, daha dik kenarlı dişler (yan açıları) tarafından dengelenir, bu da diğer iki profil tipinden önemli ölçüde daha yüksek hız ve tork altında kuvveti etkili bir şekilde iletebilir ve aynı zamanda cırcırlama riskini büyük ölçüde önleyebilir. Bu, modifiye edilmiş eğrisel kayışları çok zorlu endüstriyel uygulamalarda önde gelen bir seçenek haline getirir.

Sonuç

Her türden triger kayışları, çok sayıda motorun ve diğer güç aktarım sistemlerinin sorunsuz çalışmasında hayati bir rol oynar. Çok sayıda günlük ortamda ve uygulamalarda görülen son derece yaygın ve yaygın olarak bulunan bir bileşen olsalar da, amaçlanan rolünün talepleriyle başa çıkmak için doğru tip, malzeme, boyut ve diş profilini seçmek, kaynak sağlamak kadar güvenilir bir marka ve tedarikçiden temin edilmesi de önemlidir.

Teknikürünler.com olarak ihtiyacınız olan her türlü dişli kayış ve kasnakları, gergi ve gövde yatakları ve v kayışı ve kasnakları konusunda yetkili mühendislerimizden bilgi alabilirsiniz.

2021 fiyat listelerimiz ve sipariş vermek için bize ileşim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Triger kayışları hakkında merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz…

Leave a Comment

Your email address will not be published.